Zarząd Grupy Azoty chce wypowiedzenia ZUZP. Pracownicy bez nagród i premii
Decyzja została poprzedzona negocjacjami ze stroną związkową, w ramach których nie zostało osiągnięte wspólne stanowisko. Wcześniej porozumienia w sprawie zawieszenia wybranych "kosztochłonnych" postanowień ZUZP zostały podpisane w Grupie Azoty, Grupie Azoty Police oraz Grupie Azoty Kędzierzyn.
ZUZP ulegnie rozwiązaniu z upływem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, które Grupa Azoty Puławy będzie uprawniona złożyć po przeprowadzeniu ze stroną związkową procedury negocjacji określonej w ZUZP, przeprowadzanej jeżeli organizacje związkowe, w terminie 7 dni od w/w powiadomienia o zamiarze wypowiedzenia, złożą zastrzeżenia do takiego zamiaru wypowiedzenia.
ZUZP. Czym są układy zbiorowe pracy?
W układach zbiorowych pracy pracownicy reprezentowani przez związki zawodowe oraz pracodawca (lub pracodawcy), mogą ustalić np. warunki pracy odmiennie, niż w przepisach Kodeksu pracy. Dzięki takiemu porozumieniu sposób wynagradzania i premiowania pracowników może być lepiej dostosowany do specyfiki działania danego przedsiębiorcy.
Ustalone w układzie zasady nie mogą być jednak mniej korzystne dla pracowników, niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Postanowienia układu zbiorowego, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują z mocy prawa.
Wiceprezes Grupy Azoty: Niezbędna jest optymalizacja kosztów
– Podczas ostatnich dwóch miesięcy staraliśmy się wypracować wspólne stanowisko w zakresie ZUZP z organizacjami związkowymi. Mamy na uwadze, że porozumienia takie zostały podpisane w Tarnowie, Policach i Kędzierzynie-Koźlu, gdzie organizacje związkowe wykazały się pełnym zrozumieniem co do sytuacji finansowej, w której obecny zarząd Grupy Azoty zastał spółkę – powiedział wiceprezes Grupy Azoty, prezes Grupy Azoty Puławy Hubert Kamola.
Dodał, że "we wszystkich działaniach i podejmowanych decyzjach, łącznie z negocjacjami dotyczącymi ZUZP, musimy brać pod uwagę harmonogram realizowany w ramach rozmów z bankami".
– Naszym priorytetem jest osiągnięcie długoterminowego porozumienia z instytucjami finansowymi i stabilizacja sytuacji finansowej. Do realizacji tego celu, oprócz działań biznesowych, niezbędna jest optymalizacja kosztów, w tym z obszaru wynagrodzeń w ramach grupy kapitałowej – argumentował Komola.
W pierwszej kolejności działania optymalizujące koszty objęły zarząd i kadrę managerską. Zmniejszona została liczba komórek organizacyjnych, liczba stanowisk dyrektorskich oraz koszty wynagrodzeń w odniesieniu do stanowisk menadżerskich. Znacznie zredukowano także liczbę członków organów nadzorczych i zarządczych w spółkach grupy – argumentuje spółka.
Największy koncern chemiczny w Polsce, drugi w UE
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.
ZA Puławy wchodzą w skład grupy kapitałowej Grupa Azoty. Ich skonsolidowane przychody sięgnęły 4,4 mld zł w 2023 r.